Закопати в піски правду неможливо – політолог Дмитро Орєшкін пояснив, як Кремль визнав теракт на борту A321

Закопати в піски правду неможливо – політолог Дмитро Орєшкін пояснив, як Кремль визнав теракт на борту A321
Закопати в піски правду неможливо – політолог Дмитро Орєшкін пояснив, як Кремль визнав теракт на борту A321
Те, що виглядає, як теракт, і вбиває людей, як теракт, швидше за все, терактом і було, тому у Росії не було шансів приховати причину аварії лайнера, вважає експерт

Сьогодні Росія вустами свого ФСБ офіційно визнала катастрофу борту A321, що прямував з Єгипту до РФ, терактом. До цього офіційна влада країни і медіа активно відхрещувалися від цієї версії. Російський політолог Дмитро Орєшкін пояснив НВ, чому Володимиру Путіну і його команді довелося визнати, що авіалайнер піддався атаці.

- Чому через стільки днів Росія визнала, що на борту літака стався теракт, тоді як Захід і західні спецслужби висували це пояснення ледве не на наступний день після катастрофи?

- Спочатку Росія не хотіла визнавати теракт, бо була надія, що вдасться сховати кінці. Це характерно для путінського світогляду.

Зрозуміло, наприклад, що Єгипту катастрофічно невигідно визнавати, що це теракт, тому що руйнується і імідж країни і туристична галузь разом з економікою.

І Кремлю було невигідно визнавати, що це теракт, тому що це означало б, що Путін вліз в Сирію, не забезпечивши необхідний рівень безпеки населенню. Путін хотів показати себе героєм, а в результаті буквально через кілька тижнів після початку геройських бомбардувань загинуло 224 людини, і серед них діти, які ні сном ні духом не винні. І хто несе відповідальність за їх загибель?

Тому з самого початку у Росії спостерігалася вакханалія зливів різного роду з "компетентних джерел" про те, що літак старезний, що у літака було три господаря, що нам списали це лайно, що йому неправильно приварили хвіст, що пілотам не платили гроші, що вони відмовлялися летіти, що вони терміново вимагали аварійну посадку.

Ці зливи не могли виникнути стихійно, тому що стихійно такі речі з пальця не висмоктуються, та ще й з посиланням на шановні компетентні джерела. Ясно, що це була скоординована кампанія з тим, щоб створити відчуття, що це техногенна катастрофа, пов’язана з поганим станом техніки, втомою кадрів, нашим російським бардаком, хотіли все, що завгодно, аби не вибух.

Це була скоординована кампанія з тим, щоб створити відчуття, що це техногенна катастрофа, пов’язана з поганим станом техніки, втомою кадрів, російським бардаком — все, що завгодно, аби не вибух

Передбачалося, що вдасться втримати контроль в рамках спільних єгипетсько-російських розслідувань. Мовляв, загинули росіяни, загинули на території Єгипту, інших просимо не втручатися. А ці дві країни одна з одною домовляться і без зайвих слів зрозуміють, що правильно було б сказати, що це технічна катастрофа. На це був розрахунок.

Але потім стало зрозуміло, що ця тактика не працює, тому що втрутилися ірландці, як країна, де зареєстрований борт, втрутилися турки, як інвестори Когалимавіа, втрутилися французи і європейці, як виробники Airbus. Останні так просто прийняти те, що Airbus – непридатна посудина, не могли собі дозволити.

І виявилося, що занадто багато сторін у грі. Закопати в єгипетські піски правду виявилося технічно неможливо. Але вони все одно продовжували це робити, тому що сподівалися затягнути визнання доки можливо, щоб вщух біль, щоб втратив гостроту зв’язок між сирійською авантюрою і вибухом. І це теж не вийшло, тому що було зрозуміло, що рано чи пізно знайдуть сліди вибухової речовини.

Те, що виглядає, як теракт, звучить, як теракт, вбиває людей, як теракт, швидше за все, терактом і було. І ще 3 листопада про це говорив [прем’єр-міністр Великобританії Девід] Кемерон у телефонній розмові Путіну, пояснюючи, чому він припинив польоти рейсовими літаками громадян Великобританії з Шарм-ель-Шейха.

В результаті англійці з 3 листопада не літали на літаках, тому що в Лондоні розуміли, що це теракт, і не можна підставляти громадян. А Путін дав такий наказ тільки 6 листопада. І три дні продовжували ризикувати, підставляти своїх співгромадян під можливі теракти. Тому що розвідкам було зрозуміло, що в єгипетському аеропорту є людина з ІДІЛа, яка організувала цей вибух. Чому б їй не організувати ще один? Слава Богу, у ІДІЛа виявилась кишка тонкою для другого теракту. Але ніхто нічого не гарантував.

Однак валяти дурня далі стало неможливо, тому що міжнародні експерти вже визнали, що є сліди вибухових речовин. При цьому ФСБ підносить це так, ніби це вона відкрила – мовляв на уламках літака виявлені сліди вибухової речовини іноземного походження. А в Єгипті яка ще вибухова речовина, крім іноземної, може бути?

- Ви не бачите зв’язку між цією заявою Росії і зустріччю Путіна і Обами?

- Ні. Куди б він [Путін] подівся? Була б зустріч чи не була б – все одно треба бути зовсім ідіотом, щоб розраховувати, що можна це все накрити скатеркою і зробити вигляд, що цього не було.

- Правильно розуміти, що Росія тепер в публічній площині пов’язана з Сирією кров’ю і їй доведеться продовжувати посилювати свою присутність?

- Так, тепер "будемо мститися". Це все проблема ірраціональності путінського мислення. Замість того, щоб сказати: "хлопці, вибачте, полізли в Сирію, дупу не прикривши, і втратили 224 людини", замість того, щоб покаятися, він грає і каже: "ми їх покараємо".

Парадоксально, що більшість населення наче навіть згодна з тим, що тепер треба посилити позицію Росії в Сирії. Це природне бажання – дати відсіч. Тільки хто кому дає? Путіна в Сирію ніхто не запрошував, за винятком Башара Асада. Він туди поліз для того, щоб дати відсіч Заходу, показати свою значущість перед Заходом, його зовсім не хвилював ніякий ІДІЛ. А в результаті, як завжди, довгостроково він погіршив ситуацію для всіх. Але, оскільки Путін використовує ключові пропагандистські ресурси в Росії, то поліпшив її для себе особисто. Тепер народилася теза про те, що тільки Путін – наш захисник ще й від літакових терористів. І тепер Путіну можна буде дозволити ввести різні спеціальні обмеження, щоб врятувати наших громадян в повітрі.

http://nv.ua/Колхас Рем (Remment Koolhaas) Вершов Юрий (Росбалт) Баратели Лаша Давидович Ахундов Чингиз Абдулрагим оглы \"Чингиз Седой\" Басин Ефим Владимирович Байбакова Мария Олеговна Голубков Алексей Константинович Вовченко Андрей Леонидович Алферов Дмитрий Авилов Геннадий Васильевич Абросенко Сергей Гвасалия Темури Зурабович \"Темо Сухумский\" Апакия Борис Багратович \"Боря Сухумский\"; \"Хрипатый\"; \"Апака Каспаров Гарри Кимович Замольскис Ромас \"Замас\" (Romas \"Zamas\" Zamolskis) Елпанов Юрий Арутюнян Армен Виликович Акулов Константин Доровской Сергей Борисович Домников Игорь Александрович Чихладзе Гурам Автандилович \"Квежоевич\" Джанелидзе Георгий Муртазович \"Гога\" Асатрян Сергей Эдуардович \"Сергей-Осетрина\" Ехануров Юрий Иванович Кабанов Андрей Владимирович Винс Людмила Владимировна Варов Игорь Германович Крючков Валерий Валерьевич Вейман Алексей Владимирович Возняк Ольга Анатольевна