Євген Магда: Донбас: статус-кво з варіаціями Избранное


Тема реінтеграції Донбасу залишається вагомою не лише для внутрішньополітичного обговорення, доля цього регіону України перебуває у центрі уваги партнерів нашої держави. Спробуємо уявити різні сценарії розвитку подій та запропонувати варіанти дій для української влади та тих, кому не байдужа доля країни.

Євген Магда, політолог

Збереження статус-кво

У контексті виборів президента та парламенту, які стрімко наближаються, це найбільш вірогідний варіант розвитку подій. Після запеклих боїв за Дебальцеве на початку 2015 року лінія зіткнення встановилася, є доволі стабільною, хоча ЗСУ повернули кілька населених пунктів під свій контроль у 2017 році. Проте збереження нинішнього статус кво, навіть після ухвалення закону «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей» виглядає найбільш вірогідним сценарієм до 2019 року включно. Найбільший у Європі за останніх 20 років конфлікт неможливо вирішити за помахом чарівної палички, це варто розуміти та усвідомлювати.

Введення миротворчої місії

Хоча ідея введення «блакитних шоломів» ООН на Донбас була вперше озвучена у 2015 році, лише у 2017 році вона почала набувати реальних форм, переходити з сфери припущень до практичних обговорень. Проте дискусія навколо мандату майбутньої миротворчої місії триває, Росія намагається перехопити ініціативу та максимально вихолостити повноваження миротворців. Очевидно, що Кремль не має жодної зацікавленості у появі миротворців, проте правила великої політики потребують від Путіна демонстрації конструктиву хоча б про людське око. Однак не варто забувати, що між ухваленням рішення Ради Безпеки ООН про введення миротворців та визначенням мандату місії пройде кілька місяців. Вірогідність появи «блакитних шоломів» на Донбасі до президентських виборів виглядає мізерною, і це варто визнати для реального сприйняття ситуації.

Росія йде з Донбасу

Низка аналітиків на Заході припускала, що перепризначення Путіна на посаду президента Росії спричинить позитивні зміни у зовнішній політиці Кремля. Проте розвиток ситуації навколо отруєння Скрипалів та оголошення персонами нон грата російських дипломатів у майже 30 країнах світу, чергове використання хімічної зброї у Сирії створили максимально несприятливий фон для гіпотетичних поступок Росії у питанні Донбасу. Можна сказати, що послаблення позицій є неможливим, а Кремль робитиме ставку на зміну влади в Україні та спробу розміняти повернення Донбасу на зняття з порядку денного питання повернення Криму. ОРДЛО в планах Путіна – це важіль, який суттєво ускладнює європейську та євроатлантичну інтеграцію України.

Повернення Донбасу військовим шляхом

Чимало українських військових підтримують цей сценарій. Зміни, які переживають ЗСУ протягом останніх років, дозволяють припускати його можливу реалізацію. Однак політичне керівництво України послідовно наголошує на політико-дипломатичному шляху вирішення питання. Це виглядає невипадковим, адже військова операція у нинішніх умовах може призвести до численних жертв. І цей факт стане не лише трагічним для багатьох українських родин, але і спричинить осуд з боку західних партнерів – вони не готові підтримувати силовий сценарій відновлення контролю над Донбасом.

Створення у ОРДЛО незалежних державних утворень

Маріонеткові імітації влади у Донецьку та Луганську, звісно, можуть багато заявляти, проте суворі реалії є такими, що так звані ДНР та ЛНР не визнані жодним членом світової спільноти. Їхні фінансові операції через подібно маріонеткову Південну Осетію здійснюються під повним контролем Кремля. Гіпотетичне проголошення незалежності «народних республік» виглядає найменш вірогідним на сьогодні сценарієм розвитку подій.

Практичні рекомендації

Доцільно усвідомити, що проблема відновлення контролю над Донбасом не буде вирішена швидко. Вона потребує системного підходу з боку органів влади, експертного середовища, міжнародної спільноти. В авангарді процесу реінтеграції тимчасово окупованих території Донбасу та Криму мають бути їх мешканці, які змушені були залишити власні домівки. Потрібні асиметричні відповіді на прояви російської агресії на міжнародній арені, визначення повернення окупованих територій як складової національних інтересів та постійний діалог з світовою спільнотою про перспективи відновлення територіальної цілісності України.

Євген Магда

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.


Джерело статті: “https://narodna-pravda.ua/2018/04/17/donbas-status-kvo-z-variatsiyamy/”


Сайт продается

Цена: 550$

Обращатся : [email protected]