У Німеччині помер Яків Палій, названий «останнім спільником нацистів».

Колишній охоронець нацистського концтабору в Травниках, виходець із Коломийщини Яків Палій помер у середу на 96 році життя.

Палій помер у будинку для літніх людей у місті Алені. Півроку тому його депортували до Німеччини зі США, де він прожив ціле життя після війни, поки його не викрили у співпраці з нацистами. Про це повідомило німецьке видання Frankfurter Allgemeine Zeutung.

Яків Палій народився у селі П’ядики на Коломийщині. Іммігрував до США 1949 року й отримав громадянство в 1957 році, однак приховав від американських державних служб свою роботу на нацистів, заявивши, що під час Другої світової працював на заводі та на фермі.

Згідно з даними Музею пам’яті Голокосту в США, концтабір «Травники» був частиною «Операції Рейнгард», спрямованої на винищення євреїв, котрі проживали на території окупованої Польщі. 3 листопада 1943 року гітлерівці взяли біля 6 тисяч заручників, убивши практично всіх в’язнів.

Палій провадив тихе життя в США. Працював креслярем, поки не вийшов на пенсію. Десь три десятки років тому, коли слідчі виявили його ім’я у старому журналі нацистів, інший наглядач концтабору розповів, що той «проживає десь у США».

Зрештою Якова Палія позбавили громадянства США в 2003 році, обґрунтувавши такий крок порушенням з його боку прав людини та шахрайством під час імміграції. Федеральний суд також дійшов висновку, що Палій допомагав переслідувати в’язнів концтабору, хоча й не визнав його винним безпосередньо у спричиненні смертей.

З часом Палій визнав, що перебував у навчальному таборі в «Травниках» на території Польщі, а потім служив охоронцем там же в концтаборі. Чоловік стверджував, що його примушували бути охоронцем.​

Сполучені Штати Америки видворили Якова Палія до Німеччини допіру минулого року. У заяві Білого дому, виданій після прибуття Палія до Німеччини, йшлося, що президент Дональд Трамп похвалив дії Служби з дотримання імміграційного та митного законодавства, наголосивши, що «військового злочинця було усунуто з землі Сполучених Штатів».

Через те, що Німеччина, Польща, Україна та інші країни відмовлялися його приймати, Яків Палій продовжував жити в своєму будинку в районі Квінз у Нью-Йорку з дружиною Марією.

Довелося перейти через численні переговори, щоб уможливити депортацію Палія до Німеччини, бо Палій ніколи не був громадянином цієї країни. МЗС Німеччини врешті заявило, що рішення прийняти Палія є «моральним обов’язком». Хоча прокурори Німеччини раніше заявляли про те, що свідчень недостатньо для висунення йому звинувачень у злочинах під час війни.

11.01.2019
Дякуємо: zbruc.eu


Джерело статті: “http://www.divannaya-sotnya.com/u-nimechchini-pomer-yakiv-palij-nazvanij-ostannim-spilnikom-nacistiv/”


Сайт продается

Цена: 550$

Обращатся : [email protected]